Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Desteğiniz Fark Yaratacak - Prof. Dr. Reşit TOKUÇ (KMK ’75)
proje durumu
Duyurular

Prof. Dr. Reşit TOKUÇ (KMK ’75)

Sevgili Kadıköy Maarif Kolej’li kardeşim,

Sevgili Kadıköy Anadolu Lise’li kardeşim,

Kimimizin az, kimimizin çok zaman geçti eğitim yuvamızdan ayrılalı. Ama, pek çoğumuzun bu güzide eğitim yuvasında geçirdiği çocukluk, gençlik anıları taptaze.

Bu yuvada edinilen arkadaşlıklar, dostluklar, kardeşlikler ilk günkü gibi tazeliğini korumakta geçen yıllarda değeri artarak. Kaçımız heyecan, mutluluk duymayız ki Maarif Kolej’lilerle bir araya geldiğimizde?

Kaçımız şimdiki pozisyonlarımıza ulaşabilirdik eğitim yuvamızın bize kazandırdıkları olmasa?

Kaliteli yabancı dili, orada öğrendik.

Kaliteli bilgiye, orada ulaştık.

Kaliteli eğiticilerimiz sayesinde önce insan olmayı, çevreye saygıyı, kendine güveni, dostluklar kurmayı, kaliteli insan, dünya vatandaşı olmayı orada öğrenmedik mi?

Şimdi geldiğimiz pozisyonlar bize başka görevler yüklemiyor mu?

Böylesine kaliteli insanlar topluluğunun, “yepyeni kaliteli insanların yetiştirilmesine katkıda bulunmak” gibi bir görevi de olmalı.

Günümüzde iyi ve kaliteli eğitime ihtiyaç her geçen gün artmakta iken, bu niteliklere sahip eğitim kurumlarının sayısı da her geçen gün azalmakta.

50 yılı aşkın süredir mezun veren, mezunları ülkemizde ve dünyada önemli görevler üstlenmiş, aralarındaki dostluk bağları son derece güçlü bu kurumun, önceliği “çağdaş eğitimle donatılmış kaliteli insan ve kaliteli dünya vatandaşı yetiştirmek” olan bir eğitim kurumunu kurma vakti geldi de geçiyor bile...

İşte, bu görev bilinciyle hareket eden Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı (KALEV), bu görev bilinci ve sorumluluğuyla yola çıkmış bir avuç “Maarif’li “ ile, KALEV İlköğretim Okulu kurmak için düğmeye bastı. Uzun zamandır süren geceli-gündüzlü çalışmalarla proje, gerçekleşme aşamasına geldi. Okulumuz hazır, binanın son eksikleri de tamamlanarak 2014-2015 eğitim yılında faaliyete geçecek.

Bu aşamada, üzülerek görmekteyim ki, mezunlarımızın katkıları beklenen düzeyin çok gerisinde kalmakta. Bağış listelerine baktığınızda, örneğin bir tek 1975 döneminden 120.000.-TL gibi bağış toplanabilmişken, bazı dönemlerden hiç katkı yok!  

Ancak, “Maarif’lilik Ruhu”nun kısa sürede şahlanarak beklenen hedeflerin de önüne geçeceğine tüm kalbimle inanmaktayım.

KALEV İlköğretim Okulu, sizin katkılarınız ve bağışlarınız olmadan kurulamaz, sürdürülemez, hepimizin arzu ettiği kaliteye ulaşamaz.

Daha iyi bir dünya, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek için kaliteli ve çağdaş eğitim şart...

Haydi, çağdaş insanlar olarak bu görevimizi birlikte yerine getirelim.

KALEV okulu için yapacağınız bağışlar, kuracağımız okulun standartlarını daha yükseklere taşıyacaktır. Hepinizi, bu projeye maddi ve manevi  gönül vermiş bir kardeşiniz olarak,  olanakları ölçüsünde, isterse küçük taksitlerle, isterse tek parça halinde bağışta bulunmaya davet ediyorum. Ama, özellikle durumu uygun olanlar, lütfen “damlalıkla” değil, cömertçe...

Başka dönemlerden neden 120.000.-TL’nin üzerine çıkılamasın ki?

Lütfen döneminizdeki arkadaşlarınızı, birbirinizi de uyarın ve teşvik edin.

Kadıköy Maarif/Kadıköy Anadolu camiasının büyüklüğünü gösterme zamanıdır.

Lütfen ertelemeyin, ihtiyaç bugündür, yarın çok geç olabilir.

Unutmayın, cömertçe...

Unutmayın, hemen, mümkünse bugün...

Hepinize sevgiler.

 

Prof. Dr. Reşit TOKUÇ (KMK ’75)